Přeskočit k navigaci »

Komunistická strana Čech a Moravy / Okresní výbor KSČM Cheb

pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
Velikost textu

Články a názory

Historie MDŽ

17. ledna 2015
Historie Mezinárodního dne žen sahá až do 19. století.

Mezinárodní den žen (MDŽ) připadá každý rok na 8. března. Není to nějaký umělý svátek vymyšlený komunisty, jak si mnozí naši spoluobčané mylně myslí. Počátky tohoto významného dne sahají hlouběji do historie a od jeho prvních oslav uplynulo více než sto let.

Historie MDŽ započala v 19. století v USA, v prostředí pokrokově smýšlejících amerických žen. Za počátek tohoto svátku se považuje hned několik událostí.

8. března roku 1857 stávkovaly americké švadleny z textilních továren v New Yorku za zlepšení pracovních podmínek. Stávka tehdy byla krvavě potlačena policií a několik žen bylo ušlapáno davem. Hlavní organizátorky byly uvězněny.

V roce 1907 se konala 1. mezinárodní konference socialistických žen ve Stuttgartu a právě zde padl návrh, aby se ženy určitý den v roce scházely a veřejně požadovaly politickou a hospodářskou rovnoprávnost.

Významnou událostí byla další stávka švadlen v New Yorku 8. března 1908. V průvodu městem si více než 15 tisíc žen připomnělo stávku z roku 1857, požadovalo volební právo, zkrácení pracovní doby, lepší platové podmínky a ukončení zaměstnávání dětí. Na připomínku této stávky vyhlásila v květnu téhož roku Americká socialistická strana každou poslední únorovou neděli jako “Národní den ženy“. (Tehdy bylo běžné, že se všechny svátky slavily v neděli, kdy měli pracující volný den). Poprvé byl takto svátek žen slaven 28. února 1909.

V Evropě byl svátek žen zaveden v roce 1910, tehdy ještě bez určení pevného data. Stalo se tak na 2. Mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani na návrh Clary Zetkinové, německé socialistky a zakladatelky dělnického ženského hnutí, která vystoupila s myšlenkou Mezinárodního dne žen. Poprvé se ženy takto organizovaně sešly v několika evropských zemích následující rok, 19. března 1911 (v Německu, Rakousku-Uhersku, Dánsku a Švédsku).

Po první světové válce se Mezinárodní den žen ustálil na pevném datu 8. března. Stalo se tak pod vlivem několikadenní stávky ruských žen a jejich protestních protiválečných akcí, konaných za dramatických okolností v Petrohradě od 23. února 1917 pod heslem "Chléb a mír". Zahájení protestů ruských žen bylo v Juliánském kalendáři 23. února, což je v našem Gregoriánském kalendáři právě 8. března. V posledním válečném roce v roce 1918, už vítaly ženy v rakousko-uherské monarchii tento svátek 8. března.

MDŽ byl oficiálně uznán mezinárodním svátkem na zasedání OSN v roce 1975, což byl Mezinárodní rok žen. Ve stejném roce svátek MDŽ přijalo mnoho národních vlád. V některých zemích, jako je Čína, Rusko, Vietnam a Bulharsko je MDŽ státním svátkem. V České republice byl svátek MDŽ po roce 1989 vytěsněn z kalendářů a nahrazen Dnem matek. V únoru 2004 však byl novelou zákona o svátcích vrácen zpět do kalendáře jako významný den.

Mezinárodní den žen je tedy historicky významným svátkem, který ani dnes neztratil na aktuálnosti. Stále je demonstrací za odstranění diskriminace a lepší pracovní podmínky žen a připomínkou boje za jejich rovnoprávnost. Připomínat a oslavovat tento den je velice důležité, neboť to znamená podporovat a souhlasit s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v zaměstnání, politice, vzdělání, rodině a ve veřejném životě vůbec.

JP

 

Krátké zprávy

Spuštěna petice proti zvyšování věku odchodu do důchodu
17. února 2023
Komunisté dnes zahájili sběr podpisů pod petici proti zvyšování věku odchodu do důchodu.
 
Komunisté si připomněli listopadové události roku 1939
18. listopadu 2022
Nacistický režim tehdy nechal bezprostředně po masových demonstracích proti okupaci popravit devět studentů a 1200 poslal do koncentračních táborů. Zástupci KSČM si hrůzné události připomněli na pietním aktu v prostorách Ruzyňských kasáren a před budovou Hlávkovy koleje.
 
12. duben - Den kosmonautiky
12. dubna 2022
12. dubna 1961 odstartoval sovětský letec-kosmonaut Jurij Gagarin v kosmické lodi Vostok z kosmodromu Bajkonur a jako první na světě uskutečnil orbitální let kolem Země.
 
Protest proti zbrojním dodávkám na Ukrajinu
28. ledna 2022

Akce se uskuteční v sobotu 29. ledna od 15:30 před budovou Generálního štábu Armády ČR na Vítězném náměstí (stanice metra Dejvická) v Praze. České mírové hnutí za podpory dalších organizací.

 
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2021
3. října 2021

Volby do Poslanecké sněmovny se konají v pátek 8. a v sobotu 9. října 2021.

 

Anketa

Anketa založena 12. března 2022
Máte v důvěru ve zprávy o krizi na Ukrajině, tak jak jsou předkládány? Za situace, kdy jsou jiné zprávy blokovány?
Ano 25%
Ne 75%
Hlasů: 73
Anketa založena 30. ledna 2022
Souhlasíte s tím, aby Česká republika vystoupila z paktu NATO?
Ano 36%
Ne 62%
Nevím 2%
Hlasů: 210

Různé info

Nakladatelství OREGO

Nakladatelství levicové, objektivní a vlastenecké literatury, literatura faktu, časopis Hraničář, list Dialog.

E-shop Orego naleznete na adrese:

www.orego.cz

 

Líbí se nám motto:
Kdo nejde s námi, může nám jít naproti...

Líbí se nám citát:
Skutečným účelem socialismu je překonat predátorskou fázi lidského vývoje. Albert Einstein

 

Město Cheb
Město Cheb

Nejbližší zasedání Zastupitelstva města Chebu
se uskuteční ve čtvrtek 30. března 2023 od 14 hodin v obřadní síni radnice.

Zasedání je tradičně veřejnosti přístupné.

 
 

Naše adresa:

Okresní výbor KSČM Cheb
Kostelní 505/2
350 02 Cheb

E-mail: ov.cheb@kscm.cz

Telefon: 354 422 214, 354 422 211

Mobil: +420 725 646 037

 

Počasí v Chebu

Citát na dnešní den...

Být mladý umí každé tele. Ale umět stárnout, to je kumšt.
Karel Čapek